Dietetikus tanácsadó is javasolja az avokádó fogyasztását: magas a vitamin és ásványi anyag tartalma, fokozza a szív- és érrendszeri betegségek elleni védelmet.

Május: az avokádó

2010-05-03

A körteformájú, kissé rücskös felületű avokádót (Persea americana) spanyol hódítók a XVI. században hozták be Mexikóból Európába és a XVIII. század vége óta a trópusi, szubtrópusi és mediterrán vidékeken világszerte termesztik.


Az avokádófa a babérfélék családjába tartozó 10-15 méter magasra megnövő örökzöld fa. A trópusi fán termő kerekded, ovális vagy körteformájú avokádó gyümölcs, kettesével csüng a fán. A fajtától függően a termés, - melyet jellegzetes megjelenése miatt alligátorkörtének is neveznek - mérete változó lehet a néhány grammostól az 1-2 kg-os példányokig.

 

Az avokádó jellemzői

 

A gyümölcs héjának színe lehet zöldes, lilás, fekete, vagy vörösesbarna. Több fajtája van, amelyek közül négy közismertebb, ezek: a lilás fekete, hosszúkás, körte alakú "hass", a simább, zöld színű "ettinger", amely a legelőszőr érik, a körte alakú, mattzöld, barázdált "fuerte", illetve a kerekebb, alma alakú, világoszöld színű "nabal".

A lila héjú egész évben megterem, és ennek magasabb az olajtartalma, krémesebb, mint a zöld változat. A gyümölcs fehér vagy sárgás terméshúsa a vajhoz hasonló állagú, szagtalan és semleges ízű. A gyümölcshús közepén diónyi mag található, amelyből hidegen sajtolt olajat nyernek.

 

Beltartalma

 

100 g avokádó 176 kcal-t és körülbelül 15 gramm zsírt tartalmaz, ami 70 %-ban egyszeresen telítetlen zsírsav, amelyet további 10 %-ban többszörösen telítetlen zsírsav egészít ki. Az avokádó jelentős olajsav tartalmánál fogva fokozza a szív- és érrendszeri betegségek elleni védelmet, mivel emeli a HDL (vagyis "jó"), és csökkenti az LDL (vagyis "rossz") koleszterin szintjét.

Az avokádó többféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ezek közül jelentősebb a B-, C-, és E- vitamin, valamint az A-vitamin előanyagának (béta karotin) tartalma. Az érett gyümölcsben kálium, foszfor, vas, nátrium, kalcium és magnézium is megtalálható.

 

Az avokádó élettani hatásai

 

A Journal of Nutritional Biochemistry tette közzé annak a laboratóriumi kutatásnak az eredményét, amely arról számolt be, hogy az avokádó kivonat, amely karotin származékokat és E-vitamint tartalmaz, megakadályozza prosztatában kialakult rákos sejtek növekedését. Kutatók arra is rámutattak, hogy egymagában a karotin származékok nem képesek a ráksejtek növekedésének megakadályozására, csakis együttesen E-vitaminnal és a telítetlen zsírokkal. A karotin származékok ugyanis zsírban oldódók, ezért nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy szervezetünk fel tudja használni. Az avokádó kiváló lutein forrás is, amely komponens védi a növényeket a nap káros hatásaitól, így az emberi retinának is hasonló szolgálatokat tesz. A gyümölcs fogyasztása tehát megóvhat a látással kapcsolatos degeneratív betegségekkel (pl. az időskori makula degenerációval) szemben.

 

Jót tesz a bőrnek is

 

Magas A-vitamin- és E-vitamin-tartalmának köszönhetőben jó az ekcéma kezelésére, jelentős olajtartalmánál fogva pedig kiválóan alkalmas a kiszáradt bőr ápolására. A kozmetikai iparban kedvelik, mert táplálja a száraz, öregedő bőrt. Izraeli kutatók tanulmányozták az elfogyasztott avokádó olajának bőrre kifejtett hatását. Megállapították, hogy növeli a bőrben az oldható kollagén mennyiségét, miközben az összkollagén mennyiségét nem változtatja meg. A Tudományos Tallózóban ismertették svéd kutatók vizsgálatának azon eredményét, mely szerint az alfa-laktalbumin és az olajsav komplexe kiválóan alkalmazható papillómavírus okozta szemölcsök kezelésére. Az alfa-laktalbumin és olajsav komplex sejthalált okoz a daganatban és a transzformált sejtekben, de nem károsítja az egészségeseket. Így minden esély megvan arra, hogy eredményesen lehet majd alkalmazni a bőrdaganatok kezelésében.
A gyümölcs magjából előállított gyógyszirup alkalmas lehet reumatikus fájdalmak enyhítésére.

 

Depresszió és Parkinson kór kezelésére alkalmazott MAO-gátló gyógyszereket szedő betegeknek nem javasolt a fogyasztása, mert körükben magas vérnyomás alakulhat ki.
Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttszedés esetén a beállított terápiás dózisok hatáserőssége csökkenhet, ezért lehetőség szerint az ilyen gyógyszereket szedő betegek az avokádó fogyasztását kerüljék. Allergiás tünetek észlelése esetén (kiütés, mellkasi fájdalom) a gyümölcs fogyasztása szintén nem javasolt.

 

Az "ahuacacuahat" fogyasztása

 

Az avokádót már az inkák is termelték és fogyasztották. Azték neve, "ahuacacuahat", ami herefát jelent. Régóta ismert afrodiziákum, ami valószínűleg nem annyira hatóanyagainak, mint amennyire a gyümölcs sajátos külsejének köszönhető.

 

Az avokádó megfőzve keserű, az éretlen termések pedig mérgezőnek számítanak. A gyümölcsből egy különösen kedvelt pikáns étel (guacamole) készül, amely a pépesített vagy kockára vágott terméshúsból készítve, hagymával, fokhagymával, egy csepp olívaolajjal, citrommal vagy zöld citrommal és borssal, csilipaprikával vagy tabascóval fűszerezve, és mártásnak vagy salátának használják. Délkelet-Ázsiában és Hawaiin a terméshúst megcukrozva vagy édes gyümölcslével keverve fogyasztják, Amerikában pedig jégkrém és tejes italok készülnek belőle. Az avokádóból készíthetünk szószokat, krémeket, tehetjük salátába, vagy a főzés végén adhatjuk különféle levesekhez. Például a mexikóiak előszeretettel használják levesbetétnek a korianderes  paradicsom-, de még a kukorica-krémlevesbe is (az avokádót nem szabad főzni, mert akkor megkeseredik). Ha salátának készítjük, adhatunk hozzá feta sajtot, ha krémnek, akkor zsírszegény tejfölt vagy joghurtot. Fűszerek közül kiválóan illik hozzá a lila színű vöröshagyma, fokhagyma, lime- vagy citromlé, paradicsom, koriander, kömény, chili, cayenne bors, fekete bors, petrezselyem zöldje, és a vörösbor ecet.

 

Recept: Avokadós-cukkínis babsaláta